Home>>Wnętrza>>Urządzamy łazienkę przyjazną użytkownikom
Urządzanie łazienki
Wnętrza

Urządzamy łazienkę przyjazną użytkownikom

Estetyka i aktualne trendy to nie jedyne kryteria, jakimi warto kierować się podczas aranżacji pomieszczenia sanitarnego. Równie ważna jest funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort. Tylko wtedy możemy mówić o łazience bliskiej wszystkim domownikom.

Od pierwszego wejrzenia

Trendy, paleta barw i materiałów wykończeniowych odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia wizji wnętrza. W końcu to nimi kierujemy się dobierając płytki do łazienki, armaturę i elementy wyposażenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać najświeższe informacje o tym, co jest lub będzie modne w najbliższych miesiącach, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Te pozwolą nam bowiem zdefiniować styl aranżacji, który będzie wynikał z naszych indywidualnych preferencji i gustów. Czy bliższa jest mi naturalna kolorystyka czy intensywne barwy? W jakich wnętrzach czuję się dobrze? Ta wiedza to kompas, który poprowadzi nas przez szereg dostępnych na rynku rozwiązań i pomoże wybrać te, które przetrwają dłużej niż jeden sezon.

Styl w aranżacji powinien być podstawą projektu, z kolei trendy warto przemycać w postaci dodatków, które w każdej chwili można zmienić – bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu łazienki. Przykładem tego typu rozwiązań są przyciski spłukujące. Dlatego wybierając stelaż podtynkowy, zwróćmy uwagę na to, jak szeroka jest gama przycisków pasujących do danego modelu. Im więcej, tym lepiej. Zadbajmy także o wizualną spójność, np. dobierając do armatury przycisk i profil prysznicowy w tej samej kolorystyce – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Na miarę potrzeb

Mówiąc o łazience bliskiej użytkownikom mamy na myśli przede wszystkim pomieszczenie funkcjonalne. Pod tym pojęciem kryją się z kolei takie kwestie, jak ergonomia, odpowiednia organizacja przestrzeni, oświetlenie, nowoczesne technologie, łatwość utrzymania w czystości.

Dla jednych synonimem praktyczności będzie wanna, dla drugich prysznic. Jak się zatem okazuje, pojęcie komfortu dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dlatego urządzając łazienkę warto skonsultować temat z domownikami – przyszłymi użytkownikami. Istnieją jednak rozwiązania, które wprowadzają funkcjonalność pomieszczenia na wyższy poziom. Wśród nich warto wymienić choćby toaletę myjącą, która w sposób szczególny pozwoli nam zadbać o higienę i zrezygnować z bidetu – z korzyścią dla niewielkiej powierzchni pomieszczenia – dodaje ekspert TECE.

Podstawą jest także odpowiednio dobrane oświetlenie czy zabudowy meblowe służące do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Wybierając poszczególne elementy warto także zwrócić uwagę na kwestie czystości – w przypadku odwodnienia liniowego będzie to wyjmowany ruszt, a w kabinie prysznicowej szkło pokryte specjalną, hydrofobową powłoką.

Z uwagi na bezpieczeństwo

Mimo że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze, często traktujemy je po macoszemu. A przecież bez nich nie możemy mówić o łazience przyjaznej użytkownikom. Dotyczy to w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci.

Wiedza i znajomość potrzeb osób starszych i dzieci pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zawieszona ceramika, a także brak progów i wszelkich przeszkód. Liczy się swoboda poruszania się oraz łatwy dostęp do poszczególnych stref czy sanitariatów. Warto zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu liniowego. Wszelkiego rodzaju uchwyty, podest przy umywalce, antypoślizgowe płytki i dywaniki sprawią, że korzystanie z pomieszczenia będzie komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne – dodaje Aleksandra Drozdalska.

Zwróćmy także uwagę na kwestie higieny. Wybierajmy rozwiązania, które będą wspierać użytkowników w dążeniu do zachowania czystości i w bezpiecznym korzystaniu z łazienki. Na rynku istnieje ich coraz więcej – od przycisków spłukujących z jonami srebra, po bezdotykowe baterie i antybakteryjne powierzchnie elementów wyposażenia sanitarnego. W końcu łazienka bliska użytkownikom to pomieszczenie, w którym czujemy się przyjemnie i bezpiecznie.

Dodaj komentarz