Home>>Wnętrza>>Tapeta w łazience – świetne pomysły od MIKOŁAJSKAstudio
Tapeta w łazience
Wnętrza

Tapeta w łazience – świetne pomysły od MIKOŁAJSKAstudio

Jak uczynić domową łazienkę bardziej przytulną? Jak wprowadzić do niej niebanalny akcent dekoracyjny, kiedy dysponujemy ograniczoną przestrzenią? W jaki sposób nadać łazience niepowtarzalny rys? Rozwiązaniem jest… tapeta. Zobaczcie świetne pomysły pracowni MIKOŁAJSKAstudio na tapetę w łazience.

Dekoracyjne tapety to materiał chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Nikogo nie dziwi tapeta na ścianie w salonie, korytarzu lub w sypialni. Coraz chętniej stosujemy też ten materiał w domowych łazienkach. Dlaczego?

Ociepla i rozbija monotonię

– Z racji swojej funkcji łazienki często są dość surowe, mniej gościnne i przytulne od innych pomieszczeń. Tapeta pozwala nam wprowadzić do ich wystroju miękki rysunek i kolor, co w efekcie ociepla aranżację – mówi arch. Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio z Krakowa. Współczesne tapety-murale dają architektom olbrzymie możliwości. Wykorzystujemy je jako przyciągający wzrok akcent w łazienkach o przeróżnej stylistyce – od minimalistycznych przez klasyczne, aż po zupełnie szalone, oryginalne aranżacje. W niedużych łazienkach, gdzie nie ma możliwości, by wygospodarować miejsce na elementy dekoracyjne, tapeta jest idealnym rozwiązaniem – praktycznie nie zajmuje miejsca!

Architekci MIKOŁAJSKAstudio najchętniej sami projektują wzory tapet, wykorzystywane w ich projektach. W ten sposób powstają świetnie skomponowane, dopracowane w najdrobniejszym detalu aranżacje. Do łazienek często wybierają tapety o strukturze zbliżonej do naturalnych tkanin, co dodatkowo ociepla wystrój.

W odróżnieniu od płytek czy kamienia tapeta tworzy w łazience dużą płaszczyznę bez widocznych podziałów. – Wprowadzenie tapety przełamuje monotonię płytek. Pozwala rozbić mocny rysunek fug, szczególnie widoczny w przypadku małych formatów, co niejednokrotnie okazuje się bardzo korzystnym zabiegiem – podkreśla Ida Mikołajska.

W warunkach szczególnych

Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, współczesne tapety posiadają też zalety praktyczne, które często przekonują inwestorów oraz tych, którzy pragną odmienić oblicze domowej łazienki. – To stosunkowo niedrogi sposób, aby uczynić łazienkę zupełnie wyjątkową, znacznie tańszy niż wymiana płytek, wprowadzanie designerskich lamp czy mebli – podkreśla Ida Mikołajska.

Ze względu na szczególne warunki – podwyższony poziom wilgoci i konieczność mycia powierzchni częściej niż w innych pomieszczeniach, tapeta do łazienki powinna być wytrzymała. Najlepszy wybór to włókno szklane lub gruby winyl na siatce. Taki materiał lepiej zabezpieczy ściany przed wilgocią niż farba. – Teoretycznie tapety możemy dziś stosować w każdym miejscu w łazience, nawet pod prysznicem. W praktyce jednak niewielu inwestorów się na to decyduje. Nie tyle z obawy przed tym, że materiał nie wytrzyma kontaktu z wodą, bardziej newralgicznym punktem są łączenia tapety z inną powierzchnią – mówi Ida Mikołajska.

Tapeta narażona na bezpośredni kontakt z wodą musi być dokładnie zabezpieczona preparatem na bazie żywicy epoksydowej. Pozwala to na jej bezpieczne mycie i czyszczenie z osadzającego się kamienia. Tapety w mniej narażonych na zalanie wodą miejscach (np. za umywalką czy przy wannie) wystarczy zabezpieczyć płynnym laminatem.

Swobodnie, lecz z wyczuciem

A jak łączyć tapetę w łazience z innymi materiałami? Dowolnie! – uważa Ida Mikołajska. Byle nie przedobrzyć. Łazienkom o prostym wystroju, pozbawionym wielu elementów dekoracyjnych, możemy dodać wyrazu szaloną tapetą o intensywnym, dużym wzorze. Czasem wystarczy jedynie delikatny deseń lub obraz niczym akwarela, który będzie stanowił tło dla pozostałych elementów pomieszczenia. Pamiętajmy też, że w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się kompozycje otwarte niż zamknięte. To dobry sposób, by optycznie powiększyć przestrzeń.

Dodaj komentarz