Szelki bezpieczeństwa BHP są skonstruowane w taki sposób, aby chronić pracowników podczas prac wykonywanych na wysokości. Chronią przede wszystkim przed upadkami. To podstawowy sprzęt, dzięki któremu można przestrzegać obowiązujących przepisów i standardów BHP. Przed założeniem jest bardzo dokładnie sprawdzany. Szelki odznaczają się trwałością, solidnością wykonania i długą żywotnością. Korzysta się z nich nawet przez kilka długich lat.
Szelki bezpieczeństwa BHP – na co zwrócić uwagę?
Szelki bezpieczeństwa BHP różnią się od siebie m.in. rozmiarami, dlatego trzeba je prawidłowo dobrać do wymiarów własnego ciała, tak aby zabezpieczyć się przed upadkiem z wysokości. Tworzy się je z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu gwarantują użytkownikom maksymalny poziom wytrzymałości i pełną stabilność. Szelki dobiera się również pod kątem:
– konstrukcji,
– sposobu dopasowania do ciała.
Najlepiej, gdy odpowiedzialni będą za to wykwalifikowani fachowcy, którzy tym samym zadbają o bezpieczeństwo własnych pracowników. Po szelki sięga się m.in. w trakcie różnego rodzaju prac montażowych i rozbiórek, ale też przy stawianiu konstrukcji, robotach dekarskich, budowie balustrad, konserwacji urządzeń i pracach remontowych.
Szelki bezpieczeństwa BHP – co można w nich znaleźć?
W szelkach bezpieczeństwa BHP znajduje się wiele przydatnych elementów, takich jak: stalowe pierścienie zaczepowe w części grzbietowej i piersiowej, taśmy przedłużające zaczep tylny, metalowe punkty zaczepowe, dwukolorowe taśmy (łatwe odróżnienie części dolnej od górnej), taśmy do przeprowadzania ewakuacji i elementy plastikowe oraz antykorozyjne.
Nie da się ukryć, że szelki bezpieczeństwa BHP to podstawowy element składowy systemu powstrzymywania spadania. Chronią nie tylko przed samymi upadkami, ale też przed przykrymi konsekwencjami takich upadków (co mogłoby się zakończyć utratą zdrowia, kalectwem, a nawet śmiercią). Nic dziwnego, że pojawiają się w asortymencie wielu ekip budowlanych i remontowych, ale też w firmach, które specjalizują się w wykonywaniu prac na wysokościach.
Godne uwagi jest to, że szelki powinny być dobrane do warunków środowiskowych, w których przyjdzie pracować pracownikom. Inne szelki wybiera się do tradycyjnych prac montażowych, a inne do prac w miejscach o podwyższonej temperaturze lub tam, gdzie znajdują się agresywne środki chemiczne. Wybór szelek bezpieczeństwa BHP jest jednak na tyle szeroki, że każdy inwestor znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.