Home>>Wnętrza>>Szafa kartotekowa jako idealny mebel do przechowywania dokumentów
przechowywanie dokumentow
Wnętrza

Szafa kartotekowa jako idealny mebel do przechowywania dokumentów

Obecnie mamy do czynienia z tendencją do cyfryzacji, ale mimo to w większości firm i instytucji nadal przechowuje się mnóstwo dokumentów w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Wymagają one zawsze zorganizowanego systemu archiwizacji. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku specjalna szafa kartotekowa, będąca konstrukcją niezwykle funkcjonalną, a jednocześnie pojemną i wytrzymałą.

Przemyślana budowa sprzyja komfortowej eksploatacji

Standardowa szafa kartotekowa, taka jak np. https://profesmeb.pl/pl/c/Szafy-kartotekowe/96  składa się z metalowej obudowy, szuflad wyposażonych w praktyczne uchwyty na foldery, prowadnic teleskopowych gwarantujących sprawne działanie szuflad, centralnego zamka chroniącego zawartość oraz stopek regulacyjnych. Sporo modeli dostępnych na rynku posiada też nowoczesny mechanizm, który skutecznie zapobiega wysunięciu wszystkich szuflad w tym samym momencie, co wpływa na optymalną stabilność całej konstrukcji. Podstawową zaletą omawianego mebla jest oczywiście modułowość, pozwalająca na wygodne gromadzenie dużej ilości dokumentów przy niewielkim wykorzystaniu miejsca w danym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje ponadto uniwersalność, objawiająca się możliwością przechowywania zarówno pojedynczych papierów w formacie A4, A5 czy B5, jak i teczek zawieszkowych, segregatorów, akt osobowych (np. pacjentów), płyt CD, dysków komputerowych, wyrobów farmaceutycznych i indeksów studenckich. Oto pozostałe kluczowe atuty szafy kartotekowej:

  • wysoki poziom ognioodporności
  • długi okres żywotności (wynoszący nawet 25 lat)
  • łatwość montażu i utrzymania w czystości (wystarczy co jakiś czas wycierać kurz i zabrudzenia miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem delikatnego detergentu)
  • kompaktowy rozmiar zapewniający bezproblemowe transportowanie i przestawianie z miejsca na miejsce
  • elegancki design pasujący do rozmaitych aranżacji

Zaskakująco szerokie zastosowanie

Szafa kartotekowa występuje w kilku odmiennych wariantach, co w znacznym stopniu ułatwia jej dopasowanie do wymogów przestrzennych i użytkowych. Największą popularnością cieszą się klasyczne wersje szufladowe wykonane z solidnego metalu (wolnostojące lub wiszące), ale do wyboru mamy jeszcze wersje drewniane, półkowe, szyldowe, z drzwiami przesuwnymi oraz z drzwiami składanymi. Dzięki charakterystycznej budowie mebel może być z powodzeniem wykorzystywany w bardzo wielu miejscach – m.in. bibliotekach, instytucjach państwowych, biurach paszportowych, kancelariach prawnych i notarialnych, biurach księgowych, placówkach edukacyjnych, muzeach, bankach, archiwach, szpitalach i innych centrach medycznych, zakładach przemysłowych, firmach architektonicznych czy na posterunkach policji. Warto pamiętać, aby kupując szafę kartotekową zwrócić szczególną uwagę na układ szuflad, mechanizm zamykania, kolorystykę i dołączony certyfikat bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz