Home>>Wnętrza>>Praktyczne porady podczas organizowania przestrzeni w pensjonacie górskim
wystroj wnetrza
Wnętrza

Praktyczne porady podczas organizowania przestrzeni w pensjonacie górskim

Wybudowanie pensjonatu czy hotelu w górach wymaga solidnego przygotowania. Przestrzeń użytkową należy zaprojektować w sposób przyjazny nie tylko dla otoczenia, ale również dla turystów, odwiedzających obiekt. Właściciele, szczególnie górskich pensjonatów, decydują się na wybudowanie dodatkowej przestrzeni, która zapewni gościom wygodę. Jest to inwestycja, która się opłaca, ale często wymaga gruntownych zmian i wielu pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę.

Czy na wybudowanie dodatkowej powierzchni do pensjonatu wymagane jest pozwolenie na budowę?

W sytuacji, gdy pensjonat budowany jest od fundamentów, najczęściej wszystkie pomieszczenia, które mają się w nim znaleźć, planowane są na etapie projektu. Wówczas pozwolenie na budowę obejmuje cały budynek. A, co jeśli właściciel ma już wybudowany pensjonat i decyduje się na dodatkową przestrzeń użytkową? W przypadku gdy projekt wiąże się z dobudową pomieszczenia trwale związanego z gruntem i przekracza 35 m2, należy wnioskować o pozwolenie na budowę. Wymaga to, oczywiście, spełnienia szeregu dodatkowych warunków, takich jak m.in. odległość od granicy posesji, czy ograniczenia związane z zacienieniem budynków sąsiednich. Część dobudowana nie może stwarzać ograniczeń, uniemożliwiających ewentualną budowę, na gruntach przylegających. Inaczej sprawa wygląda, gdy pomieszczenie jest np. blaszaną, zadaszoną konstrukcją, która nie ingeruje w projekt całego budynku i nie wymaga fundamentowania. Jeżeli jeszcze dodatkowo nie przekracza 35m2 i nie zacienia sąsiadujących budynków mieszkalnych, wówczas pozwolenie na budowę nie jest wymagane.

Na co najczęściej wykorzystywane są dodatkowo dobudowywane powierzchnie w pensjonatach górskich?

Wielu właścicieli, decyduje się na dobudowanie dodatkowej powierzchni, ponieważ chcą zapewnić komfort swoim gościom. Modernizacja obiektu najczęściej obejmuje dołączenie pomieszczenia przeznaczonego na sprzęt górski. Decathlon, jako jedna z najlepiej prosperujących firm na rynku, oferuje szeroki asortyment. Niestety bez dodatkowego miejsca, zazwyczaj jest on przechowywany przez turystów, w pokoju lub samochodzie. Takie pomieszczenie jest nie tylko udogodnieniem dla gości hotelowych, ale również dla właścicieli obiektu. Mokre od śniegu, akcesoria snowboardowe potrafią trwale zabrudzić lub zniszczyć ściany, czy podłogę. Takie rozwiązanie jest więc nie tylko, funkcjonalne i mniej kłopotliwe, ale staje się również elementem zwiększającym komfort każdego, górskiego pensjonatu.

O czym warto pomyśleć podczas projektowania dodatkowego pomieszczenia w górskim pensjonacie?

Przestrzeń w takim obiekcie powinna być dokładnie przemyślana. Nie musi posiadać okna, choć jest to dodatkowy atut. Pomieszczenie powinno pomieścić miejsce do siedzenia, przydatne podczas ściągania wierzchniej odzieży, wieszak na sprzęt sportowy, czy specjalnie wyodrębnioną powierzchnię na mokre buty. Obecnie wielu właścicieli decyduje się również na zamontowanie kurtyny powietrznej. Jest ona najczęściej umiejscowiona na wejściu do pomieszczenia i wstępnie osusza turystów wraz ze sprzętem. Taka powierzchnia pełni funkcję nie tylko magazynu na sprzęt, ale również stanowi, swego rodzaju, przedsionek do przebrania się w czystą i suchą odzież.

Dodaj komentarz