Home>>Instalacje>>Poznajcie błędy jakie można popełnić podczas przygotowania i montowania instalacji elektrycznej w domu
elektryka
Instalacje

Poznajcie błędy jakie można popełnić podczas przygotowania i montowania instalacji elektrycznej w domu

Wiele osób chcąc zaoszczędzić przy budowie domu bierze na siebie karkołomne zadanie wykonania instalacji elektrycznej na podstawie przygotowanego przez fachowca projektu. Od razu musimy zaznaczyć, że nie jest to dobry pomysł, gdyż tylko elektryk wie, w jaki sposób wszystko wykonać, by instalacja spełniała wszystkie standardy bezpieczeństwa, a ryzyko awarii sprzętu czy co gorsza pożaru zostało zniwelowane. Jeśli jednak upieracie się przy swoim poznajcie błędy, jakie można popełnić podczas przygotowywania i montowania instalacji elektrycznej w domu. Lepiej być mądrym przed szkodą, niż tradycyjnie – po szkodzie.

Błąd nr 1: nieprawidłowe rozłożenie przewodów elektrycznych

Laicy wykonujący instalację elektryczną popełniają wiele błędów, a jednym z nich jest poprowadzenie przewodów po skosie, co jest łatwiejsze do wykonania, jednak zupełnie niepraktyczne. Przewody powinny zostać poprowadzone równolegle, dzięki temu nawet bez spoglądania w projekt, na podstawie rozmieszczenia puszek i osprzętu wiadomo jak są poprowadzone. Uniknie się wtedy ryzyka przewiercenia przewodu w trakcie wykonywanego remontu. Pamiętaj również, że estetyka wykonania ma znaczenie, zatem nie tylko przewody powinny być poprowadzone równolegle do ściany, ale również równo powinny być rozmieszczone włączniki i gniazda. Poprowadzenie przewodów na wierzchu i zastosowanie listw maskujących nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo obniża walory estetyczne pomieszczenia.

Błąd nr 2: zbyt mała ilość obwodów elektrycznych w stosunku do zapotrzebowania

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę już przy projekcie jest ilość obwodów elektrycznych. Jeśli będzie ich zbyt mało, będzie dochodziło do przeciążeń instalacji i kosztownych awarii. Pod jeden obwód nie może być podpiętych za dużo urządzeń. Trzeba też pamiętać, że rozdzielnica elektryczna do domu musi posiadać wydzielone obwody z osobnym zabezpieczeniem i dotyczy to urządzeń o mocy powyżej 2 kW, mocowanych na stałe. Dzięki temu awaria obwodu nie spowoduje niemożności korzystania z lodówki, czy kotła, posiadających własne obwody. Ilość rozdzielnic elektrycznych w instalacji domowej musi być dopasowana do ilości obwodów, a także potrzebnego osprzętu.

Błąd nr 3: Zbyt mało gniazd i punktów oświetleniowych

Niestety nieprzemyślany projekt instalacji elektrycznej może spowodować, że w domu będzie zbyt mało gniazd elektrycznych. To spowoduje, że konieczne będzie stosowanie przedłużaczy, o które łatwo się potknąć, a dodatkowo wyraźnie obniżają estetykę w pomieszczeniach i komfort ich użytkowania. Ważna jest nie tylko ilość, ale rozmieszczenie ich „z głową”, aby nie okazało się, że dane gniazdo zostanie przesłonięte przez mebel i stanie się zupełnie bezużyteczne. Problem może dotyczyć również ilości punktów oświetleniowych i ta kwestia powinna być bardzo dokładnie określona w projekcie instalacji. Oświetlenie główne często nie jest wystarczające i trzeba uwzględnić zastosowanie bocznego oświetlenia w sypialni, salonie, czy też łazience, a także punktowego oświetlenia w kuchni.

Błąd nr 4: Brak instalacji elektrycznej na posesji, gwarantującej komfort użytkowania urządzeń czy furtki elektrycznej

Wiele osób zapomina także o instalacji elektrycznej na posesji. Ważne są chociażby gniazda znajdujące się na elewacji i odpowiednio zabezpieczone. Dzięki nim nie trzeba ciągnąć przedłużaczy z domu, gdy chce się podłączyć kosiarkę elektryczną. Istotne znaczenie ma również poprowadzenie przewodów, które zagwarantują chociażby prawidłowe działanie furtki elektrycznej połączonej z wideodomofonem. Trzeba zaplanować również okablowanie do oświetlenia zewnętrznego czy do bramy wjazdowej, jeśli takowa ma być wykonywana w niedalekiej przyszłości. Trzeba zatem planować długoterminowo, dzięki temu ograniczy się przekopywanie posesji.

Nie zapomnij o tym, by uwzględnić wykonanie uziomu przed wylaniem fundamentów, bowiem później pozostanie Ci wykonanie uziomu otokowego, bo fundamentowy nie będzie możliwy do zrobienia. Nie popełniaj powyższych błędów, a najlepiej zarówno projekt, jak i wykonanie instalacji elektrycznej powierz elektrykowi z uprawnieniami projektowymi.

Dodaj komentarz