Spośród dostępnych na rynku posadzek największą popularnością cieszy się cementowa oraz posadzka anhydrytowa. Ten drugi typ jest szczególnie popularny w miejscach z ogrzewaniem podłogowym. Gdzie można ją znaleźć, jakie są jej zalety i w jaki sposób położyć posadzkę anhydrytową?
Jak wykonać posadzkę anhydrytową i czy warto to komuś powierzyć?
W gruncie rzeczy posadzka anhydrytowa jest jedną z najłatwiejszych do wykonania. Powstaje ona z wylewki anhydrytowej, która ma płynną formę i jej właściwości sprawiają, iż wylanie tej wylewki jest wręcz dziecinnie proste i ludzie przez to bardzo często decydują się na samodzielne jej wylanie. Jest to możliwe dzięki właściwościom samopoziomującym.
Posadzkę anhydrytową wykonuje się poprzez wylanie wylewki anhydrytowej i jej równomierne rozprowadzenie. Wpierw należy przygotować podłoże, a także wyznaczyć grubość wylewki. Następnie wystarczy przygotować sztangę, zmieszać anhydryt do płynnej konsystencji i go wylać. Taką usługę oferuje między innymi firma Termolit, która gwarantuje dokładne przygotowanie podłoża oraz efekt gładkiej i równej posadzki anhydrytowej.
Ile czasu zajmuje położenie posadzki anhydrytowej?
Jedną z największych zalet posadzki anhydrytowej jest czas, który jest potrzebny na jej wykonanie. Samo wylanie wylewki w wypadku małego domu to przy sprawnej ekipie praca na zaledwie kilka godzin. Jeśli wylewka zostanie dobrze wykonana to już kolejnego dnia jest twarda, a zaledwie po 48 godzinach możliwe jest jej obciążanie. Możliwość pełnego wykorzystywania wylewki mamy już z kolei po zaledwie trzech tygodniach, co jest naprawdę niezłym czasem.
Kiedy warto wykorzystać wylewkę anhydrytową?
Położenie posadzki z wylewki anhydrytowej to dobry pomysł szczególnie w wypadku domów i pomieszczeń, w których znajdzie się ogrzewanie podłogowe. Wynika to z tego, iż wylewka anhydrytowa bardzo dobrze przewodzi ciepło i znacząco obniża koszty korzystania z ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, że posadzka dobrze przewodzi ciepła ogrzewanie wymaga bowiem mniej energii.