Home>>Materiały budowlane>>Pasywny styropian w pasywnym domu
Materiały budowlane

Pasywny styropian w pasywnym domu

Koncepcja budownictwa pasywnego cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce co roku rośnie liczba energooszczędnych domów. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ korzyści płynących z takiego rozwiązania jest bardzo wiele. A jaką rolę w pasywnych budynkach odgrywa termoizolacja?

Budynki pasywne stanowią najbardziej ekologiczną klasę domów energooszczędnych. Dbałość o najmniejszy szczegół podczas projektowania takiego domu pozwala ograniczyć ucieczkę ciepła do minimum. Zapotrzebowanie na energię takiego budynku w ciągu roku nie przekracza 15 kWh/m². Oznacza to, że jest nawet dwunastokrotnie mniejsze niż w przypadku „zwykłych” domów. To wszystko za sprawą przemyślanych, inteligentnych rozwiązań – między innymi odpowiedniej termoizolacji.

Jak powstaje pasywny dom?

„Idea pasywnego budownictwa jest prosta – dążenie do jak najmniejszego zużycia energii, a więc jak najmniejszej ucieczki ciepła z budynku. Wszystko zaczyna się już w momencie przygotowywania projektu. Aby dom był pasywny, a nie tylko energooszczędny, musimy uwzględnić to na bardzo wczesnym etapie planowania prac” – tłumaczy Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Żeby osiągnąć jak najwyższe parametry izolacyjne, powinniśmy starannie przemyśleć każdy szczegół. Warto między innymi umieścić większe okna po południowej stronie, a północną pozostawić jak najbardziej zabudowaną. Im prostsza forma budynku, tym lepiej – pozwoli to uniknąć powstawania mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka szczególnie dużo ciepła. Kluczową kwestią jest jednak odpowiednia termoizolacja. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór tzw. styropianów pasywnych, na przykład Passive λ Pro 31 firmy Styropmin. Łatwo poznać je po szarym kolorze uzyskiwanym dzięki dodatkowi grafitu, który poprawia właściwości termoizolacyjne materiału. A to pozwala w wyraźny sposób zmniejszyć grubość płyt do izolacji, a więc także ścian. Dom, w którym wykorzystano styropian grafitowy, nagrzewa się łatwiej i szybciej za sprawą oddziaływania promieni słonecznych, nie tracąc przy tym ciepła. Są też inne korzyści płynące z wykorzystania cieńszych płyt. „Pomimo wyższej ceny styropianu pasywnego w porównaniu do standardowego, zużyjemy go mniej, a właściwości termoizolacyjne będą lepsze. Przełoży się to więc na znaczną oszczędność – nie tylko na etapie budowy, ale przede wszystkim podczas późniejszej eksploatacji budynku” – dodaje Dariusz Pruszkowski.

Pamiętajmy o ekologii

Pasywne budownictwo to nie tylko oszczędności finansowe, ale także dbałość o środowisko naturalne. Właściwa termoizolacja oznacza przede wszystkim znacznie mniejsze zużycie energii, co jest doskonałym sposobem na ograniczenie powstawania szkodliwego smogu. Dlatego znaczenie budownictwa energooszczędnego i pasywnego stale rośnie, szczególnie w czasach nieustannie postępującego ocieplenia klimatu. Już teraz coraz więcej inwestorów decyduje się na rozwiązania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Także w Polsce ten temat staje się coraz bardziej istotny, o czym świadczy wprowadzony w 2018 roku program „Czyste Powietrze”, którego założeniem jest dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych. Inwestorzy mają świadomość, że domy energooszczędne są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale mogą liczyć także na wsparcie finansowe. Dlatego z pewnością energooszczędne i pasywne budynki o wyższych parametrach termoizolacyjnych będą stopniowo zastępowały te tradycyjne.

Dodaj komentarz