Drzwi zewnętrzne są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu. Pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim skutecznie zatrzymują ciepło, chronią przed zimnem, śniegiem, deszczem, a także przed wizytą nieproszonych gości. Można więc śmiało stwierdzić, że drzwi zewnętrzne gwarantują spokój i bezpieczeństwo domownikom. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.
Drzwi wejściowe a ich wymiary
Podstawowym kryterium jest oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru skrzydła. Szczegółowe wytyczne zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Z podanych informacji wynika, że minimalne wymiary drzwi wejściowych powinny wynosić 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Stąd też modeli o takich wymiarach znajdziemy w sklepach najwięcej. Wymiary te mogą być jednak większe – w zależności od indywidualnych potrzeb. Dostosowując się do rozporządzenia, zapewnimy sobie zarówno komfortowe wejście, jak i wyjście z mieszkania.
Współczynnik przenikania ciepła
Niezwykle istotnym parametrem w przypadku wyboru elementu, jakim są drzwi wejściowe w Gliwicach jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Jak sama nazwa wskazuje, określa on zdolność przenikania ciepła przez przegrody w otworze drzwiowym, takie jak progi, sufit czy podłoga. Im mniejsza jest wartość U, tym lepsza izolacja cieplna. W rozporządzeniu prawnym znajdziemy informację, że standardowe drzwi wejściowe do domu powinny posiadać współczynnik nie większy niż 1,5 W. Oczywiście, w ofercie dostępne są także drzwi o lepszych parametrach izolacyjnych.
Bezpieczeństwo a klasa antywłamaniowa
Stojąc przed wyborem odpowiednich drzwi w Gliwicach do swojego domu, pod uwagę koniecznie należy wziąć aspekt, jakim jest bezpieczeństwo. Dobrej jakości skrzydło skutecznie zabezpieczy nasze mieszkanie przed wtargnięciem nieproszonych gości. Bez wątpienia jest to podstawa domowego systemu ochrony. Drzwi zewnętrzne dzielą się na klasy RC od 1 do 6. Im wyższa klasa, tym drzwi są bardziej odporne na sforsowanie.