Kominy z ceramiki stosowane są już od wieków. Spotykane są również dzisiaj, głównie w domach jednorodzinnych, ale także w przemyśle.
Jak zbudowany jest komin ceramiczny?
Kominy ceramiczne powstają z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, czyli cegieł albo też gotowych elementów w formie rur lub innych kształtek powstających z ceramiki – wypalanej w wysokiej temperaturze gliny.
Aktualnie najczęściej stosowane są kominy systemowe, które charakteryzują się wykorzystaniem gotowych elementów, dzięki czemu budowa kominów ceramicznych – https://kominprofil.pl/kominy-ceramiczne/ przebiega wtedy znacznie szybciej.
Dla dodatkowe ochrony wewnątrz komina ceramicznego umieszcza się specjalne wkłady ochronne. Zabezpieczają one mur przed działaniem spalin, które mogą zniszczyć jego strukturę. Rodzaj wkładów dobierany jest w zależności od tego, jakie zastosowanie ma mieć komin.
Zalety kominów ceramicznych:
-
odporne na wysokie temperatury i zmiany temperatur
-
nie korodują
-
nie są podatne na odkształcanie
-
ceramika jest łatwa w obróbce
-
akumulują ciepło
-
mogą być wykonane w różnych wariantach
-
nadają się do każdego rodzaju kotła
Kominy ceramiczne w domach i w przemyśle
Kominy powstające z ceramiki mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też wybór odpowiedniego typu komina ma kluczowe znaczenie. Asortyment jest spory, stąd też duże znaczenie ma projekt komina oraz wskazania specjalistów, aby dobrać taki rodzaj systemu kominowego, który będzie zapewniał optymalny efekt.
W domach budowa kominów ceramicznych prowadzona jest najczęściej wtedy, gdy stosuje się kotły tradycyjne na węgiel, ale także mogą one współpracować z kotłami opalanymi gazem albo olejem.
Ponadto kominy te mogą także służyć do odprowadzania innych typów spalin, na przykład powstających w trakcie procesów technologicznych, co ma zastosowanie w przemyśle. Stosowane są one w różnych zakładach przemysłowych w wielu branżach – od spożywczej, poprzez chemiczną, a skończywszy na przetwórczej.
Komu zlecić budowę komina ceramicznego?
Tylko wtedy, gdy budowa kominów ceramicznych będzie wyróżniała się odpowiednią jakością, wtedy będzie można uzyskać optymalny rezultat, czyli właściwe odprowadzanie dymów, spalin bez zagrożenia.
Komin musi być odpowiednio zaprojektowany. W przypadku budowy domów jego projekt najczęściej wchodzi w skład planów, natomiast budowa kominów przemysłowych zlecana jest specjalistycznym firmom, które posiadają w tym obszarze właściwą wiedzę i doświadczenie.
Wybór odpowiedniej firmy, która ma wykonać budowę komina, powinien uwzględniać jej ofertę, renomę, zaproponowaną cenę. Najczęściej zapytania ofertowe wysyłane są do kilku firm, co pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty.