Home>>Wnętrza>>Klimatyzator — na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
klimatyzator
Wnętrza

Klimatyzator — na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Upały zwłaszcza w mieście skłaniają coraz więcej osób do kupna klimatyzatora. To urządzenie, które ochładza pomieszczenia i umożliwia osiągnięcie komfortu cieplnego w mieszkaniu. Obecnie na rynku dostępnych jest ich kilka różnych rodzajów. W związku, z czym ich wybór może nie być łatwy. Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator? Podpowiadamy.

Funkcje klimatyzatora

Wybierając klimatyzator, warto zastanowić się, czy chcemy, aby urządzenie to służyło jedynie do ochładzania powietrza podczas upałów czy również do ogrzewania pomieszczeń zimą. Obecnie klimatyzacja w Krakowie oferuje nam szersze możliwości i całoroczne wykorzystanie takiego sprzętu. W związku z tym w lecie używane są jako urządzenia chłodzące, zaś zimą jako grzewcze. Warto również sprawdzić jaki zakres temperatur oferuje nam wybrany model.

Moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora to jeden z najważniejszych czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze, ponieważ odpowiada za jego wydajność. Moc powinna być uzależniona od metrażu mieszkania. Jeżeli wybierzemy sprzęt o małej mocy do dużych wnętrz, wówczas może się okazać, że urządzenie to nie zapewni nam odpowiedniego poziomu chłodzenia lub ogrzewania.

W celu obliczenia mocy klimatyzatora potrzebnej do ochłodzenia konkretnego metrażu stosuje się wzory matematyczne. Wystarczy pomnożyć powierzchnię wnętrza mierzoną w metrach kwadratowych przez 100, aby uzyskać moc chłodniczą klimatyzatora wyrażoną w watach. Oznacza to, że w przypadku pomieszczenia o powierzchni na przykład 50 m2 potrzebne nam będzie urządzenie o mocy 5000 Wat, czyli 5 kW.

Warto zwrócić uwagę również na to jak mocno nasłonecznione jest nasze mieszkanie. W przypadku bardzo eksponowanych na słońce pomieszczeń należy zwiększyć podaż klimatyzatora o 30%, zaś w przypadku poddaszy nawet o 50%. Jest to jednak bardzo uproszczona analiza. Dlatego warto poprosić specjalistów z Santier.pl o dobór odpowiedniego dla nas rozwiązania.

Rodzaj klimatyzatora

Do wyboru obecnie mamy kilka rodzajów konstrukcji klimatyzatora. Istnieją urządzenia stacjonarne typu Split, które montowane są na stałe do ściany i zapewniają ochładzanie jednego lub kilku pomieszczeń w zależności od wybranego modelu. Kolejną możliwością jest wybór przenośnego klimatyzatora, który może być, jak sama nazwa wskazuje przenoszony między poszczególnymi pokojami. Jest to rozwiązanie, które jednak może zaburzać estetykę naszego mieszkania, ponieważ wymaga wiercenia otworów w ścianie lub wystawienia rury przez okno, lub drzwi.

Dodaj komentarz