Fornir kamienny wpisuje się w potrzeby inwestorów, którzy cenią sobie zarówno trwałość materiałów, jak również to, że wpisują się one w najnowsze trendy. Jednym z nich jest fornir kamienny nazywany także jako tapeta z kamienia. Jest cienki, łatwy w aplikacji, bardzo ozdobny i co najważniejsze – trwały. Inwestycja w niego to pewność, że sprawdzi się na lata. Gdzie znajduje swoje zastosowanie i czemu jeszcze zawdzięcza swoją ogromną popularność? Podpowiadamy.
Fornir kamienny – zastosowanie
Fornir kamienny zyskuje na popularności i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Nic dziwnego – oprócz tego, że jest bardzo ozdobny i z powodzeniem wpisze się w gust zarówno miłośników klasyki i elegancji, jak i tych, którzy cenią sobie nieszablonowość w designie, to jest to materiał bardzo trwały. Prezentuje się estetycznie i można z powodzeniem określić go inwestycją na lata. Znajduje swoje zastosowanie praktycznie wszędzie – pomijając posadzki.
Uniwersalność i elegancja w jednym
Fornir kamienny jest cienki, zwykle mowa o grubości rzędu od 1 mm do 3 mm. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można z powodzeniem zwinąć go w rolkę, która waży kilka kilogramów, więc nie ma żadnych problemów z jego transportem. To materiał trwały, odporny na wilgoć i łatwy w montażu. Zyskuje na popularności z uwagi na to, że można go stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Świetnie sprawdza się również w roli dekoracyjnej np. w łazience (nawet pod prysznicem), kuchni, ścianie medialnej w salonie lub też jako duet z zagłówkiem w sypialni.
Tapeta z kamienia jako okleina do mebli
Meble z czasem się zużywają, albo po prostu nudzą. Aby dać im przysłowiowe drugie życie często wystarczy jedynie drobny lifting. Inwestycja w fornir z kamienia jest w tym wypadku bardzo ciekawym rozwiązaniem. Pokrycie nim frontów szafek czy też oklejenie półek może stworzyć bardzo nieszablonowy mebel obok którego nie będzie można przejść obojętnie.
Fornir kamienny – montaż
Instalacja forniru kamiennego nie jest trudna, ale nie oznacza to, że można do niej podejść bez odpowiedniego przygotowania. Odpowiedni montaż przekłada się na jakość jego użytkowania, jak również na walory estetyczne. Na początku należy podgrzać rolkę wykorzystując do tego ciepły nadmuch albo tez po prostu kładąc ją w nasłonecznionym miejscu. Przed jego aplikacją ściana powinna być zagruntowana, a lewa strona materiału oczyszczona. Montaż to także zastosowanie taśmy papierowej, który należy zaaplikować na krawędziach. Pamiętajmy o tym, aby stosować tylko i wyłącznie dedykowany klej – jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy.