Home>>Narzędzia>>Elektryku, miej prąd pod kontrolą!
Prąd pod kontrolą
Narzędzia

Elektryku, miej prąd pod kontrolą!

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

Norma prawdę Ci powie

Zanim zdecydujemy się na kupno narzędzi, które będą nam służyły w codziennej pracy, warto się im dokładnie przyjrzeć. Wszystkie znaki na opakowaniu i samym narzędziu są znaczące i ważne. Informacja o DIN ISO 9001 czy VDE-DIN EN 60900 mówi, że narzędzia powstają zgodnie z najwyższymi standardami produkcji obowiązującymi w Europie i są zgodne z obowiązującymi normami związanymi z BHP. W omawianym przypadku mogą więc służyć tam, gdzie mamy do czynienia z prądem przemiennym o napięciu do 1000 V i prądem stałym o napięciu do 1500 V – ale uwaga, nie zmienia to znanego fachowcom faktu, że nie wolno pracować na urządzeniach pod napięciem. – Przede wszystkim każde z narzędzi niezbędnych elektrykowi (kombinerki, szczypce, obcinaczki, wkrętaki czy ściągacze izolacji) jest odpowiednio izolowane. O tym, czy nadaje się do pracy w miejscach, gdzie mamy do czynienia z prądem, świadczy znaczek VDE – wyjaśnia Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych. – VDE to skrót nazwy niemieckiego instytutu, który zajmuje się testowaniem i certyfikowaniem wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Widząc go, wiemy, że produkt został starannie przebadany pod względem elektrycznym – dodaje. W praktyce to oznacza, że zbadana została odporność konkretnego przedmiotu na niskie temperatury, nacisk, uderzenia, działanie ognia, a także jego właściwości izolacyjne.

Tylko najlepsze materiały

Warto też zadbać o to, by do zestawu profesjonalnych narzędzi elektryka trafiały jedynie te wykonane z najlepszych materiałów. – Wyszczerbiony wkrętak czy uszkodzone kombinerki mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku – ostrzega Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk. – Najlepiej, by części metalowe były wykonane z wysokogatunkowej, odpowiednio hartowanej, odpornej na wyszczerbienie stali – podpowiada. Topowe produkty zawsze są odpowiednio oznaczone, więc bez problemów sprawdzimy ich parametry użytkowe. Gwarancję jakości daje użycie stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, czyli (skróty: Cr, V i Mo w różnych wariantach, bo każda znacząca firma ma zwykle opatentowaną własną technologię).

Ergonomia zapewni wygodę

To słowo bardzo modne w ostatnich latach, ale też niezmiernie ważne – szczególnie, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracy elektryków. Dlaczego ergonomia narzędzia jest tak istotna? – Narzędzie, którego rękojeść została wyprofilowana tak, by idealnie leżało w dłoni, nie wyśliźnie się z niej. Takie dopasowanie ma też inną, wielką zaletę: przenosi maksymalną siłę przy minimalnym wysiłku. To doceni każdy, kto jedną czynność musi powtórzyć w wielokrotnie, np. w krótkim czasie dokręcić wiele śrub – tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk. Dlatego najpoważniejsi gracze na rynku profesjonalnych narzędzi również temu poświęcają wiele uwagi. Ale przymiotnik „ergonomiczny” powinien również charakteryzować części metalowe narzędzi – odpowiednio wyprofilowane ostrze wkrętaka, szczęki kombinerek czy szczypiec albo elementy obcinaczek i ściągaczy izolacji mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Narzędzia NWS VDE

Profesjonalna linia narzędzi renomowanej niemieckiej firmy NWS (np. kombinerki, obcinaczki boczne, szczypce płaskie) zapewnia wszystko, co niezbędne do komfortowej pracy:

 •          Każde jest wykonane zgodnie z obowiązującymi normami.
 •          Nadają się do różnorodnych prac.
 •          Do ich produkcji zastosowano stal najwyższej jakości.
 •          Rękojeść jest niezwykle trwała i ergonomiczna.
 •          Producent daje na nie 5 lat gwarancji.
 •          Wszystkie są izolowane do 1000 V.

Wkrętaki Felo Ergonic VDE

To unikalne narzędzia zgodne z normą EN 60900. Producent zadbał o wyposażenie ich w cechy, dzięki którym praca elektryka staje się bezpieczniejsza:

 •          Klingi są wykonane z doskonałej, wytrzymałej stali chromowo-wanadowo-molibdenowej.
 •          Wielka precyzja wykonania i trwałość końcówek.
 •          Ergonomiczna rękojeść (dopasowująca się do kształtu dłoni użytkownika) umożliwia pewny chwyt i minimalny wysiłek w celu uzyskania maksymalnego efektu.
 •          Wszystkie wkrętaki tej serii mają certyfikat bezpieczeństwa GS i są izolowane do 1000 V.
 •          Asymetryczny kołnierz rękojeści zapobiega toczeniu się narzędzia po nawierzchni, na której je położymy.
 •          Poprzeczny otwór w rękojeści pozwala wygodnie zawiesić narzędzie albo użyć dźwigni, która ułatwi dokręcenie bądź odkręcenie śruby.
 •          Gwarancja: 15 lat.

Dodaj komentarz