Pompa obiegowa jest hydrauliczną maszyną przepływową, która służy do wymuszania obiegu w cieczach zamkniętych. Urządzenia te stosowane są powszechnie w instalacjach grzewczych. Jak wybrać odpowiednią pompę obiegową i jakie są najważniejsze cechy takiego urządzenia?
Jak działają pompy obiegowe?
Pompy obiegowe to urządzenia, które montuje się w instalacjach klimatyzacyjnych, solarnych czy płaszczyznowych. Podobnie jak pompy cyrkulacyjne doskonale sprawdzają się zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej czy w zakładach przemysłowych.
W pompach obiegowych zamontowany jest specjalny wirnik, którego zadaniem jest zwiększanie momentu pędu podczas tłoczenia wody, tak aby mogła ona dotrzeć równomiernie do wszystkich wymienników w nieruchomości. W ten sposób ciśnienie przepływu medium jest właściwie utrzymane, co pozwala dostarczyć do każdego pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła.
Z uwagi na to, że pompy obiegowe Wilo pracują w wymagających warunkach, to muszą być wykonane z wysokiej klasy odpornych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, żeliwo, mosiądz albo stal nierdzewna. Ponadto bardzo często wyposażone są w automatyczną albo ręczną funkcję trzystopniowej lub czterostopniowej regulacji prędkości obrotów silnika.
Jak dobrze wybrać pompę obiegową?
Wybierając pompę obiegową, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Przede wszystkim ważne jest miejsce zamieszkania, rodzaj nieruchomości, powierzchnia użytkowa i ogrzewania oraz wysokość pomieszczeń. Ponadto istotna będzie także grubość ścian, grubość i rodzaj ocieplenia ścian oraz dachu, a także rodzaj zamontowanej wentylacji.
Ważny jest także rozmiar konkretnego urządzenia. Pompa obiegowa najczęściej występuje w dwóch popularnych długościach takich jak 130 oraz 180 mm. Dlatego przed wymianą starej pompy na nową, powinniśmy dokładnie sprawdzić wymiary tej, którą demontujemy, aby mieć pewność, czy do naszej instalacji będzie odpowiednia ta krótsza czy dłuższa. Jeżeli nie weźmiemy tego czynnika pod uwagę, to możemy być narażeni na dodatkowe koszty, które będą związane głównie ze zmianami w całej instalacji.
Jakie są najważniejsze cechy nowoczesnych pomp obiegowych Grundfos?
Pompy obiegowe producenta Grundfos można montować w instalacjach jedno i dwururowych. Mogą być również zastosowane przy montażu ogrzewania podłogowego. Wyposażone są w specjalne silniki z trwałym magnesami, co umożliwia dostosowanie pracy urządzenia do zapotrzebowania systemu, a przy tym ograniczone zostaje zużycie energii elektrycznej.
Najważniejsze cechy nowoczesnych pomp obiegowych to przede wszystkim łatwy i szybki montaż, prosta obsługa urządzenia oraz uniwersalna konstrukcja, która pasuje do wszystkich domowych instalacji. Ponadto produkt charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, niskim wskaźnikiem efektywności energetycznej oraz niskim poziomem hałasu.