Home>>Budowa i Remont>>Czy aluminium to dobry materiał na rury nierdzewne do systemów sprężonego powietrza?
rury nierdzewne z aluminium
Budowa i Remont

Czy aluminium to dobry materiał na rury nierdzewne do systemów sprężonego powietrza?

Rury aluminiowe oferują wiele korzyści dla instalacji sprężonego powietrza, w tym niższe koszty i zwiększoną żywotność. Tradycyjnie inżynierowie określali różne materiały rurowe do systemów sprężonego powietrza, w tym czarne żelazo, stal ocynkowaną, miedź, stal nierdzewną, a nawet plastik. Ostatnio aluminiowe rury nierdzewne stały się opcją rozważaną przez wielu wykonawców, architektów i firmy inżynieryjne. Rury aluminiowe mają sens w systemach sprężonego powietrza oraz w wielu różnych zastosowaniach.

Dlaczego aluminiowe rury nierdzewne są wciąż za mało popularne?

Rury ze stali czarnej i stali ocynkowanej to dwa popularne typy rur stosowanych w systemach sprężonego powietrza. Ponad 60% do 70% wszystkich instalowanych obecnie systemów sprężonego powietrza wykorzystuje rury z czarnego żelaza lub ocynkowane, ze względu na różne czynniki.

Dlaczego wybieramy takie rury nierdzewne?

  • Wykonawcy znają te materiały.

  • Koszty materiałowe są niskie.

  • Złączki do rur i instalacji sprężonego powietrza są łatwo dostępne.

  • Rura stalowa jest przystosowana do wysokiego ciśnienia.

Istnieje jednak kilka kluczowych powodów, dla których rury nierdzewne aluminiowe są lepszym materiałem do stosowania w większości współczesnych instalacji sprężonego powietrza, z których każdy stanowi kluczową wadę tradycyjnych systemów rurowych.

W czym aluminiowe rury nierdzewne są lepsze od innych?

Instalacja systemu sprężonego powietrza wymaga więcej czasu w przypadku stosowania rur stalowych w porównaniu z instalacją systemu z innych materiałów. Jednym z czynników jest to, że stalowa rura musi być gwintowana, aby połączyć rury i zainstalować odpowiednie łączniki. Aby prawidłowo nawlec stalową rurę, potrzebny jest specjalny sprzęt do gwintowania i wykwalifikowani pracownicy do jego obsługi. Pracownicy Ci kosztują więcej niż pracownicy niewykwalifikowani, co również podnosi koszty instalacji. Modyfikacja i konserwacja systemu sprężonego powietrza wykonanego z rur stalowych jest trudniejsza niż modyfikacja i konserwacja systemów zbudowanych z innych materiałów. Jednym z powodów jest to, że rura stalowa jest znacznie cięższa niż inne materiały, jak aluminium na rury nierdzewne. Ponieważ rura stalowa jest tak ciężka, wymaga więcej pracy (czytaj jako wyższe koszty robocizny) do obsługi orurowania podczas dokonywania modyfikacji niż w przypadku modyfikacji systemu wykonanego z innych materiałów orurowania.

Innym problemem związanym z połączeniami gwintowanymi jest to, że nieuchronnie przeciekają. Szacuje się, że osiem do 10% sprężonego powietrza w systemie będzie wyciekać przez połączenia gwintowane. Powoduje to, że sprężarki pracują ciężej i dłużej, podnosząc koszty mediów.

Dodaj komentarz