Home>>Budowa i Remont>>Co warto wiedzieć o profilach aluminiowych?
profile aluminiowe
Budowa i Remont

Co warto wiedzieć o profilach aluminiowych?

Profile aluminiowe są elementami konstrukcyjnymi o określonym przekroju, nośności i długości. Wykonuje się je w całości z litego aluminium. W zależności od zastosowania, mogą mieć różne kształty i wymiary. Wszystkie posiadają natomiast jedną płaską część pełniącą funkcję ścianki nośnej. Można wyróżnić różne rodzaje tych elementów.

Rodzaje profili aluminiowych

Do profili aluminiowych można zaliczyć m.in. ceowniki. Element ten ma kształt litery „C” i zbudowany jest z trzech ścianek. Kolejny rodzaj to teowniki. Te profile aluminiowe nie posiadają dwóch ścian równoległych, dwa elementy konstrukcyjne są prostopadłe do siebie, a jeden z nich jest zamontowany na środku. Profile zamknięte, np. 100×100, nie mają wypełnionej przestrzeni w środku. Zetowniki mają z kolei dwa krótkie, płaskie elementy konstrukcyjne oraz jeden dłuższy, poprzeczny. Kątownik jest złożony z dwóch ścian przylegających do siebie prostopadle pod kątem 90 stopni na krańcach danej powierzchni. Płaskowniki to elementy płaskie, złożone z jednej części. Wyróżnić można jeszcze profile aluminiowe wypełnione, które przypominają kształtem literę X.

Możliwości profili aluminiowych

Profile aluminiowe mogą pełnić bardzo wiele funkcji. Osoby zajmujące się budownictwem i wykończeniami docenią ich możliwość precyzyjnego łączenia elementów konstrukcyjnych, a także ustawiania konstrukcji poszczególnych elementów. Zaletą profili aluminiowych jest to, że utrzymują one duży ciężar, a jednocześnie są plastyczne. Określone profile da się docinać dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Z jednego ceownika można uzyskać nawet trzy kawałki. Należy jednak uważać, by nie pogiąć płytki konstrukcyjnej, która jest podstawą elementu. Uszkodzenie jej sprawi, że profil przestanie nadawać się do użytku.

Gdzie wykorzystuje się profile aluminiowe?

Profile aluminiowe mają bardzo duży zakres zastosowań. Używane są m.in. w budownictwie, motoryzacji, mechanice, a także w trakcie remontów. Profile 100×100 mogą być przykładowo stelażem do plandeki przyczepy samochodowej, natomiast ceowniki stanowią najważniejszy element konstrukcyjny podwieszanych sufitów. Kątowniki umożliwiają prawidłowe wyprofilowanie elementów ścian oraz przygotowanie konstrukcji do tworzenia schodów. Profile aluminiowe są też stosowane m.in. jako części konstrukcyjne barierek czy elewacji, a także jako nośniki regałów magazynowych. Każdy rodzaj odznacza się inną nośnością, w związku z czym znajduje zastosowanie w innym miejscu.

Dodaj komentarz