Home>>Budowa i Remont>>Budujesz dom? Wybierz świadomie i zyskaj spokój na lata
Budowa domu
Budowa i Remont

Budujesz dom? Wybierz świadomie i zyskaj spokój na lata

Budowa domu należy do najważniejszych etapów w życiu rodziny, a decyzje z nią związane powinny być bardzo precyzyjnie i skrupulatnie przemyślane. Fundamenty, ściany, stolarka okienna i drzwiowa, elewacja czy dach – nie ma tu miejsca na absolutnie żadne przypadkowe wybory czy pomyłki.  Na co zwrócić uwagę, by komponenty do budowy domu wybierać świadomie i czuć się bezpiecznie przez wiele lat?

Decydując się na budowę musimy stać się po części ekspertami wielu dziedzin jednocześnie – powinniśmy być po trosze architektami, budowlańcami czy nawet dekarzami. Zatrudnienie dobrych i sprawdzonych fachowców to podstawa, jednak zawsze warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Aby uniknąć tzw. fuszerki, należy po prostu interesować się tym, co dzieje się na placu budowy, zadawać pytania i być wnikliwym. Do tego potrzebna jest świadomość czy chociażby ogólna wiedza z zakresu sztuki budowlanej.

Oddaj swój dom w ręce profesjonalistów

To staranne i profesjonalne wykonanie oraz dbałość o detale w trakcie budowy czy montażu poszczególnych elementów konstrukcyjnych mają znaczący wpływa na solidność i trwałość budynku. W tej kwestii więc nie można oszczędzać. – Warto zatrudnić fachowców, którzy po pierwsze – dysponują różnorakimi certyfikatami i dyplomami potwierdzającymi ich umiejętności, a po drugie – cieszą się dobrą opinią i mogą pochwalić się wieloma realizacjami czy rekomendacjami swoich klientów. Doświadczenie jednak to nie wszystko. Na przykład, profesjonalni dekarze zawierają umowy ze swoimi zleceniodawcami i wystawiają im faktury VAT. Dokumenty te są niezbędne do otrzymania gwarancji, a odpowiednio sformułowane zapisy mogą np. zapewnić coroczny przegląd dachu przez daną firmę. Dzięki temu połać dachowa i cały system orynnowania na długo zachowują swoją funkcjonalność – radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

Postaw na możliwie najlepsze materiały

Podczas budowy domu, na równi, obok starannego wykonania, postawić należy samą jakość produktów. Pod słowem „jakość” kryje się nie tylko sam materiał ale także technologia wykonania i wszelkie dodatkowe elementy, które np. podnoszą jego odporność na działanie czynników atmosferycznych czy ewentualne uszkodzenia mechaniczne. – Oferta produktów i rozwiązań dedykowanych branży budowlanej jest niezwykle szeroka. Wybierając konkretne elementy należy zwrócić uwagę nie tylko na ich warstwę estetyczną, ale także na funkcjonalność i możliwość wykorzystania w danych warunkach klimatycznych. W przypadku wyboru odpowiedniego systemu rynnowego znaczenie ma zarówno materiał jak i kształt. Otóż rynny wykonane ze stali doskonale sprawdzą się w miejscach silnie nasłonecznionych i w klimacie, gdzie występują skrajne temperatury. Rynny z PVC natomiast są odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania, dlatego będą odpowiednie do zamontowania na budynku znajdującym się na przykład w lesie – w sąsiedztwie drzew, szczególnie iglastych. Obecnie wybierać można już nie tylko w zakresie materiału i koloru, ale również spośród dostępnych na rynku kształtów. Rynny półokrągłe to wciąż najczęściej wybierany typ wśród klientów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to systemy o przekroju kwadratu cechują się większą wydajnością i przepustowością, a ponadto – wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. Wybór odpowiedniego systemu orynnowania powinien być zatem skonsultowany zarówno z dekarzem, jak i architektem oraz podyktowany konstrukcją i powierzchnią dachu – radzi ekspert Galeco.

Wybierz sprawdzonego dostawcę

Sprawdzony dostawca, czyli jaki? Przede wszystkim taki, który cieszy się dobrą opinią – tak w oczach wykonawców, jak i inwestorów indywidualnych. Dobry producent zapewni nam nie tylko produkty wysokiej jakości, ale także otoczy nas opieką – przedsprzedażową i posprzedażową. Istotna jest bowiem dostępność konsultantów czy ekspertów firmy, którzy bez wahania odpowiedzą na wszelkie pytania lub pojawiające się z czasem obawy czy wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania danego rozwiązania. Po czym jeszcze poznać dobrego producenta? Po długim okresie gwarancji. Firmy, które są pewne wysokiej jakości swoich produktów, są w stanie zapewnić swoim klientom nawet 35 lat gwarancji. Istotne jest także to, czy firma doceniana jest branży. Przejrzyjmy zatem ostatnie nagrody, certyfikaty czy wyróżnienia. Taka wstępna weryfikacja da nam ogólny obraz danej firmy i ułatwi cały proces decyzyjny.

Dodaj komentarz