Home>>Wnętrza>>3 pomysły jak wyróżnić meble kuchenne
Meble kuchenne
Wnętrza

3 pomysły jak wyróżnić meble kuchenne

O atrakcyjną oprawę zabudowy meblowej można zadbać na wiele sposobów. Fantazyjny akcent dekoracyjny, oryginalna kolorystyka czy asymetryczny układ mebli potrafią odmienić wizerunek kuchni i pomogą w prosty sposób osiągnąć wymarzony efekt, który będzie odbiegał od sztampowych rozwiązań. 

Pomysłów na urządzenie atrakcyjnej kuchni jest wiele, podobnie jak sposobów na podkreślenie własnego stylu i nadanie meblom bardziej spersonalizowanego charakteru. Proste rozwiązania aranżacyjne będą równie skuteczne, jak te, lansowane przez designerów, a interesujący efekt można osiągnąć poprzez wyrazisty kolor, ekskluzywny detal czy niestandardową kompozycję zabudowy kuchennej.

Zainspiruj się kolorami

Fronty to najbardziej wyeksponowana część mebli, dlatego ich wygląd będzie miał kluczowe znaczenie dla budowania wizerunku kuchni. Decydując się na najbardziej popularne dekory – drewno, biel, beże czy szarości możemy być pewni aranżacyjnego sukcesu, sama kuchnia zachowa jednak uniwersalny charakter. Aby efekt końcowy był zaskakujący i odzwierciedlał nasz indywidualny styl, warto pomyśleć o bardziej nietypowym kolorze frontów. W tym sezonie projektanci zachęcają do ciemnych wybarwień, a proponowana przez nich paleta kolorów obejmuje nie tylko czerń i granat, ale głęboko nasycone zielenie.

– Fronty w odważnych, intensywnych tonacjach dodają zabudowie meblowej wyrazistego charakteru. Butelkowa zieleń jest równie stylowa, co czerń i granat, ale mniej popularna, dlatego warto dostrzec jej walory – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.  – Kuchnia w kolorze pięknej zieleni będzie intrygująca, a jednak elegancka i ponadczasowa. Dla wielu użytkowników mebli to podstawowy wyznacznik, którym kierują się przy wyborze dekorów, często nawet kosztem zaakcentowania własnego stylu. Pragmatyzm podpowiada, że fronty nie mogą się opatrzyć po jednym czy dwóch sezonach użytkowania mebli. Matowa zieleń w głębokim odcieniu z pewnością szybko się nie opatrzy i długo pozwoli cieszyć urokiem mebli. 

Wyłamujemy się z konwencjonalnych układów

Oryginalne pomysły aranżacyjne nie są zarezerwowane do dużych wnętrz i rozbudowanych systemów meblowych. Standardowy układ mebli można uatrakcyjnić wprowadzając większą swobodę w rozmieszczeniu modułów mebli. To mniej kosztowne, a równie efektowne rozwiązanie. Kreatywność w projektowaniu zabudowy meblowej pozwoli uciec od sztampy i powielanych schematów.

– Ciąg szafek górnej zabudowy o identycznych wymiarach to mocno spopularyzowane rozwiązanie. Taką typową sylwetkę mebli można jednak urozmaicić, decydując się na otwarte półki, które będą w nieregularny sposób wkomponowane pomiędzy szafkami z pełnymi frontami. Zapewni to interesujący efekt i bardziej osobisty styl aranżacji – podpowiada projektantka.

Indywidualizm można podkreślić poprzez odejście od symetrii i zaprojektowanie nietypowego układu mebli, który ciekawie się prezentuje, a dodatkowo dynamizuje przestrzeń. Otwarte półki zapewnią miejsce do ekspozycji dekoracyjnych przedmiotów, które również będą pomocne w tworzeniu spersonalizowanego wizerunku wnętrza.

– Nawet popularne meble systemowe pozwalają na wygodne przystosowanie zabudowy kuchennej nie tylko odpowiednio do możliwości metrażowych, finansowych i do potrzeb użytkowników, ale urządzenia kuchni według własnego pomysłu. Każda innowacja w postaci nietypowej półeczki, wkomponowanej w całość otwartej wnęki czy asymetrycznego układu sprawi, że meble będą się wyróżniały – zapewnia Sylwia Kowalska-Mikutel.

Zaskakujący detal w centrum uwagi

W poszukiwaniu indywidualizmu nie musimy rezygnować z ulubionych rozwiązań, tylko dlatego, że są popularne, ale nadać im bardziej osobisty charakter. Nawet uniwersalny skandynawski kanon, bazujący na prostocie, bieli i drewnie, można uatrakcyjnić dzięki oryginalnym akcentom, np. w postaci fantazyjnych uchwytów meblowych. To subtelny element dekoracyjny, który jednak przyciąga wzrok i może w znaczący sposób wpłynąć na postrzeganie mebli, a tym samym estetykę całego wnętrza.

Interesujący efekt można osiągnąć również łącząc dwa różne typy uchwytów w jednym systemie mebli. Bardzo efektowne będzie zestawienie ozdobnych gałek inspirowanych biżuterią z eleganckimi uchwytami relingowymi. W ten sposób możemy odświeżyć wizerunek mebli i wprowadzić zaskakujący element, charakterystyczny tylko dla naszej kuchni.

Dodaj komentarz